TVA prestari servicii catre o societate din UE neplatitoare de tva

Tatiana Tzuka 0

Salut!

Pe grupul Accounting all the time a fost formulata urmatoarea speta:

Intrebare: Firma neplatitoare de TVA din Romania efectueaza prestari servicii (graphic design) catre o firma din Anglia tot neplatitoare de TVA.
Firma din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, regim special pentru operatiuni intracomunitare?
Daca raspunsul este da, atunci si firma din Anglia trebuie sa procedeze la fel, altfel firma din Romania ar fi obligata la facturare cu TVA?
Multumesc

Raspuns: „In mod normal ar trebui ca firma din RO sa se inregistreze in scopuri de TVA pt. operatiuni intracomunitare conform art. 317 (1) b) si 278 (2). Asta si daca firma din Anglia o face. Daca firma din Anglia nu vrea s-o faca (s-ar putea ca la ei sa fie exceptii, etc.) atunci se procedeaza in felul urmator: Scriu via email, posta, etc. firmei din Anglia ca doresc sa ma inregistrez in scopuri de TVA pentru operatiuni IC si solicit numarul lor de TVA pt. IC. Ei vor spune ca nu o au si ca nu vor sa se inregistreze. Cer atunci numarul lor de identificare fiscala din Anglia, fac verificarea prin VIES; imi va aparea ca nu exista, listez aceasta pagina, impreuna cu emailurile (pt.a demonstra) si nu ma mai inregistrez nici eu (firma din RO) in scopuri de TVA pt.op IC, avand la baza urmatoarele: Norme la art.278, pct.15 alin.(9) „Dacă nu dispune de informații contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit în Uniunea Europeană are statutul de persoană neimpozabilă atunci când demonstrează că acel client nu i-a comunicat codul său individual de înregistrare în scopuri de TVA.” In acest caz firmei din RO i se aplica art. 278 alin. (3) „Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice.” precum si Norme la art. 317 b), pct.90 alin. (4) „Înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 317 alin. (1) lit. b) și c) din Codul fiscal se solicită numai de persoanele care nu sunt deja înregistrate conform art. 316 din Codul fiscal sau pentru achizițiile intracomunitare de bunuri conform art. 317 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal și numai în cazul serviciilor intracomunitare pentru care se aplică prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal sau echivalentul acestui articol din legislația altui stat membru, altele decât cele scutite de taxă.” Concluzia: locul prestarii este in RO, deci facturez asa cum as factura unei firme din RO.” -raspunsul este formulat de la asistenta contribuabili ANAF, retinem urmatoarele:

  1. O companie din Romania, neplatitoare de tva si neinregistrata in scop de operatiuni IC
  2. Client din UE neplatitor de TVA si neinregistrat in scop de operatiuni IC
  3. Compania din Romania nu are obligatia sa se inregistreze in scop de TVA pentru operatiuni IC , prin declaratia 091, daca face dovada ca nici partenerul nu este inregistrat si nu are de gand sa se inregistreze.
  4. Locul prestarii serviciului este considerat Romania , factura se emite fara TVA si fara sa am acel cod special pentru operatiuni IC

Editor:Tatiana Tzuka, 08 octombrie 2018

Multumim! https://www.facebook.com/groups/accountingallthetime/

Imparte cu prietenii:

Etichete:

Apreciaza acest articol